Všetky naše deti vždy poteší malá drobnosť, ale aj spoločné triedne zážitky, ktoré sú nezameniteľné a nezabudnuteľné. Áno, vidieť radosť v detských očiach je jeden z najkrajších darov, ktoré v živote môžeme dostať. A preto aj my, aby sme vlastne obdarovali sami seba, pripravili sme pre našich žiakov súťaže a hry, pri ktorých sme sa zabavili všetci. Aj slniečko nás ľúbi a po mnohých upršaných dňoch sa objavilo na oblohe, aby sme sa mohli spoločne vyšantiť aj v prírode. Milí rodičia, v tento krásny deň nezabúdajte na vrúcne objatie, horúci bozk na líčko, či pohladenie teplou dlaňou po vlasoch. Nie je nič krajšie ako prejaviť city a vyznať sa z materinskej a otcovskej lásky, dať pocítiť, že je pre vás vaše dieťa najdôležitejšie na svete, že ho milujete tak veľmi, ako sa len dá.
Novinky
MDD pre naše deti
- 14
Zábavno-športové popoludnie v ŠKD
Tancujeme, športujeme, súťažíme - ovocie si zaslúžime.
11
Deň matiek
Milé mamičky!
Nie sú slová, ktorými sa dá opísať naša vďaka, že ste nám zverili Vaše deti, ktoré nám rozjasňujú naše dni! Blíži sa Váš sviatok a nemôžeme ho osláviť spolu. Preto aspoň prostredníctvom malých darčekov, ktoré s láskou vytvorili Vaše deti, chceme pogratulovať aj my. Nech je každý deň veľkou oslavou mamičiek, ktoré rozdávajú lásku svojim deťom a sú tu pre nich v každej jednej chvíli!
Pre mamičku moju milú, ktorú rad(a) mám, veľké srdce namaľujem, k sviatku jej ho dám.
Vaše triedne učiteľky a pani vychovávateľky ŠKD.
22
S Tomášom Šmátralom o najbohatších ekosystémoch planéty ZEM
Aktivista Tomáš Šmátrala spolu so svojou priateľkou Miškou Kršákovou sa už niekoľko rokov venuje dobrovoľníctvu v Indonézii. Pomáhajú tam čistiť oceán od plastov, monitorovať dažďový prales a ničiť pytliacke pasce, ale aj prispievať k vzdelávaniu miestnych. V rámci projektu NEPZ - Najbohatšie ekosystémy planéty Zem (Green Life, Blue Life), prednášajú na školách. Tomáš s Miškou boli už pred dvoma rokmi na našej škole a vďaka nim už aj naša škola má nainštalované fotopasce na Sumatre, ktoré pomáhajú odhaľovať pytliakov a chrániť územie pralesa. Pri príležitosti Dňa zeme bol s nami Tomáš opäť, síce v online prostredí, ale jeho rozprávanie žiakov veľmi oslovilo. viac...
Šiestaci a siedmaci videli, ako ekohliadky v Indonézii čistia pláže a separujú odpad, ktorý potom odvážajú na lodiach. Najviac plastov pochádza z fliaš, plážovej obuvi a rybárskych sietí, ako inštalujú fotopasce na pytliakov, ktorí vyberajú korytnačie vajíčka a lovia chránené živočíchy.
Žiakom sa páčili aj Tomášove námety, ako chrániť biodiverzitu – napr. nekupovať suveníry a nekonzumovať špeciality z chránených živočíchov.
Žiaci ocenili, že peniaze z ich kultúrnych poukazov boli použité na nákup fotopascí, odvoz vriec, likvidáciu odpadu, pretože v Indonézii nemajú smetné koše, nie sú zvyknutí zbierať odpad.
Aj v budúcnosti chceme sledovať, čo sa deje na Sumatre alebo inde na svete v rámci projektov Green Life, Blue Life a preto sa tešíme na ďalšie stretnutie s Tomášom a Miškou.
viac informácií:
https://ecoheromagazine.com/ochrana-dazdoveho-pralesa-v-praxi-neziskova-organizacia-prales-detom/
https://mytrencin.sme.sk/g/152647/tomas-smatrala-na-sumatre?list=1
Hudobná výchova hravo a zaujímavo
Charakteristickou črtou dieťaťa mladšieho školského veku je pohybová aktivita. Tú využívame aj na hodinách hudobnej výchovy. Rytmizácia v spojení s hrou na detské ľahko ovládateľné hudobné nástroje prináša do hodín energiu a kultúrne vyžitie. Okrem toho využívame aj netradičné hudobné nástroje, ktoré si žiaci vyrobili sami, alebo rytmizáciu oživujeme klasickými umelohmotnými pohárikmi. Žiakov to napĺňa radosťou a pocitom sebarealizácie.
Mgr.M.Maruškinová
Jarná brigáda
Vytvorili sme si čistejšie prostredie k naším hrám počas pohybu na školskom dvore.
Deti a vychovávateľky ŠKD.
14
Medzinárodný telemost "Slovensko - Rusko - Jordánsko"
Zaujímavú skúsenosť zažili naši žiaci v spolupráci s Ruským centrom v Bratislave. Dňa 20.4.2021 sme sa zúčastnili medzinárodného telemostu "Slovensko - Rusko - Jordánsko" medzi našou školou, Ruským centrom v Bratislave pri Európskom fonde slovanskej kultúry, Slovanským múzeom A.S. Puškina v Brodzanoch, Moskovským štátnym múzeom S. Jesenina a žiakmi 22 základných škôl z Moskvy a Jordánska.
Hlavnou témou boli nezvyčajné a zriedkavé múzea a taktiež odlišnosti v systémoch vzdelávania a školských tradíciách v zúčastnených štátoch. Program stretnutia tvorilo 12 vystúpení žiakov, pedagógov a vedeckých pracovníkov. Mali sme aj kultúrnu vložku - pieseň na verše S. Jesenina, ktorú zaspievali dievčatá z jednej z moskovských škôl.
Mgr. V. Mosijenko
3
Báseň o škole
Posledné hodiny slovenského jazyka a literatúry sa v VI. C triede niesli v duchu kreativity a malých výziev. I napriek tomu, že sú športovou triedou, vynikajú aj v iných oblastiach. Rozhodli sa napísať báseň o škole, ktorej vdýchli život formou piesne. A keď už bola pieseň na svete, prečo neurobiť videoklip? Natočili videá z tréningov, z online hodín, pozháňali fotografie a napokon nahrali pieseň.
A tu je výsledok. Čo poviete ?
Apríl - mesiac lesov
Chráňme lesy - sú naším veľkým bohatstvom, domovom pre zvieratá a živočíchov, továrňou na kyslík a miestom, kde nachádzame pokoj a pohodu.
Deti a vychovávateľky ŠKD.
8
Deň Zeme
Aj naša Zem má svoj sviatok. Koná sa tradične 22.04.
V priebehu dnešného dňa sa žiaci rôznymi aktivitami a zábavnými úlohami oboznámili s recykláciou, triedením odpadu, šetrením energií, či klimatickými zmenami.
Pomohli našej prírode vyzbieraním odpadkov v areáli a širokom okolí školy.
Aj takýmto spôsobom vedieme našich žiakov k ochrane životného prostredia.
Zem si zaslúži našu pozornosť a zvýšený záujem po celý rok a vážiť si jej dary by sme si mali neustále.
Zem je to, čo máme všetci spoločné, správajme sa tak, aby bol Deň Zeme každý deň.
Deti a vychovávateľky ŠKD.
9
Deň narcisov – 11. 04. 2021
Na hodine obohatenia sme si so žiačkami IV.A triedy s Elou Stožekovou a Dášou Stožekovou pripomenuli Deň narcisov formou Veselých kameňov. Dúfame, že tieto kamene vyčaria úsmev na tvári nejednému dieťaťu.
Súťaž "Moja rozcvička" rozhýbala žiakov
Deťom chýba v dnešných dňoch pohyb. Preto si projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“, ktorý už piaty rok prebieha na základných školách pod taktovkou Nestlé, pripravil pre žiakov súťaž, ktorá ich postavila zo stoličiek a motivovala si zacvičiť. Úlohou žiakov v súťaži bolo zostaviť si vlastnú rozcvičku a zobraziť ju na plagáte, aby ich každý deň motivovala k pravidelnému pohybu. Do súťaže sa zapojili žiaci 3. a 4. ročníka, ktorí ukázali svoju kreativitu, no najmä to, že športovať ich skutočne baví. Pri hodnotení porota posudzovala kreativitu a originalitu znázornenia a tiež výber cvikov. Šťastie sa usmialo na projekt Dáši Stožekovej zo IV.A, vďaka ktorému naša škola vyhrala cvičebné pomôcky do telocvične školy v hodnote 200 eur. Dáške blahoželáme, ďakujeme i ostatným žiakom za snahu, usilovnosť a tvorivosť.
Sviatky jari - veľkonočné zvyky a tradície v ŠKD
- 3
Jabĺčka z Emilových sadov
Žiakom chutili jabĺčka z Emilových Sadov.
V Európskom programe podpory spotreby ovocia a zeleniny v školách spolupracujeme s dodávateľom OVD Dvory nad Žitavou už tretí rok. Ovocinárske družstvo žiakom - stravníkom každý rok nosí zdravie priamo zo sadu v podobe čerstvých jahôd, čerešní, broskýň, jabĺk a 100% ovocných aj zeleninových štiav bez chémie .
V rámci sprievodných akcií cez program Školské ovocie si naši žiaci 1. - 4. ročníka odniesli domov takmer tonu jabĺčok z Emilových Sadov. Každý žiak dostal 3,5 kg balíček šťavnatých jabĺčok.
Veríme, že všetkým chutili hlavne čerstvé, ale určite boli úžasné aj v štrúdlach, výživách či koláčoch.
Za všetkých žiakov aj rodičov ďakujeme Emilovým Sadom, že najpriek nepriaznivej epidemiologickej situácii podporujú zdravie našich žiakov jabĺčkami Golden Delícious.
PaedDr. Mária Kováčiková, riaditeľka školy
Rozprávkový týždeň
„Za siedmimi horami, za siedmimi dolinami,
kde sa piesok lial a voda sypala...... „
V tomto duchu sa niesli vyučovacie hodiny prváčikov a druháčikov v dňoch 15. až 19. marca, počas rozprávkového týždňa. Červená čiapočka, škaredé káčatko či Popoluška, no i ostatné postavy z ľudových rozprávok sa udomácnili počas týchto dní v triedach a sprevádzali žiakov počas vyučovania.
V niektorých triedach pracovali žiaci v centrách, využívali sa však aj prvky ostatných netradičných foriem učenia, okrem iného aj integrované tematické vyučovanie. Chlapci a dievčatá si pripomenuli známe rozprávky. Cez ne sa myšlienkami preniesli do ríše nadprirodzených bytostí, princezien, čarodejníc či rozprávajúcich sa zvieratiek.
Vyučovanie bolo výrazne popretkávané zábavnými aktivitami. Deti veľmi intenzívne prežívali dej rozprávok a všetky aktivity ich bavili. Zážitkové učenie obohatilo ich citový život a naplnilo vierou v dobro a spravodlivosť.
Svetový deň vody
Svetový deň vody si pripomína celý svet 22. marca. V našej škole sme si ho pripomenuli v modrom oblečení, krátkou rozhlasovou reláciou a rôznymi aktivitami o vode. Na každej vyučovacej hodine, v každej triede prebiehali rôznorodé aktivity a prezentácie zamerané na tému voda. Deti si pripili pohárom čistej vody, preniesli sa do sveta pokusov, robili vzdelávacie aktivity, úlohy a kvízy zamerané na vodu. Rozprávali sme sa o šetrení vodou pri každodenných činnostiach a spôsoboch ochrany vody.
Vážme si vodu, je to jediný nápoj, pre ktorý nemusíme chodiť do obchodu!
4
Ponožková výzva
Prvý jarný deň nesúvisí len s príchodom jari. Je to aj svetový deň Downovho syndrómu. Tento rok vychádza 21.3. na nedeľu, preto sa škola rozhodla pripomenúť si ho 19.3. (v piatok). V tento deň sa na znak ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Žiaci boli o tejto akcii informovaní triednymi učiteľmi, ale aj prostredníctvom plagátov na nástenkách školy. Podstatou tejto akcie je podporiť ľudí s Downovým syndrómom.
Downov syndróm je celoživotné zdravotné postihnutie spôsobené nadmerným počtom chromozómov na 21. páre. Chromozómy tvarom pripomínajú ponožky, preto ich organizácia zvolila za symbol tejto akcie. Žiaci našej školy podporili ľudí s Downovým syndrómom tým, že si obuli v tento deň na svoju nôžku inú ponožku (rôznej farby, dĺžky, vzorov). V rámci aktivity mohli deti vyfarbiť svoju vlastnú ponožku v rámci ŠKD. Tým prispeli k vytvoreniu plagátu. Počas dňa prebiehali besedy formou prezentácií pre bližšie priblíženie symbolu tohto dňa, spoznania takýchto detí a samotného zdravotného postihnutia.
,,Pretože každý z nás je niečim odlišný, ale zároveň jedinečný.“
Mgr. Simona Sýkorová
školský špeciálny pedagóg
11
Skryté číslovky
Čísla sú všade okolo − vek, dátum i čas,
neustále sa posúvajú, menia sa zázračne v nás.
Mnoho vecí skúšame a rátame s nimi,
no niekedy sú to iba malé odmocniny.
Číslovky sa dajú nájsť − využijeme lego,
vieme vypracovať úlohy, máme smelé ego.
Siedmaci ich našli všade − čísla ukryté.
Pravopisne správne zapísali číslovky určité.
Bájky vo svete detí
Ezopove bájky boli napísané už dávno, no i dnes majú čo povedať. Vo zvieracej ríši sa deje mnoho vecí - niektoré sú veselé, iné vážne i dôležité. Podobne je to i vo svete dospelých či detí. Prežívame smutné i vtipné situácie, ktoré každý z nás vníma inak. Príbehy o zvieratkách sú vlastne príbehmi ľudí. Poukazujú na to, ako by sme sa mali správať nielen k druhým, ale aj k sebe, vážiť si jeden druhého − pomáhať si navzájom.
Žiaci šiesteho ročníka známu bájku o Vrane a líške ilustrovali a ponúkli neobvyklé ponaučenia, ktoré môžu platiť i pre dnešný svet.
Kým príde Veľká noc
Čas fašiangového hodovania je už nenávratne za nami. Na tancovačky, plesy či karnevaly sme síce túto sezónu museli zabudnúť, no istotne sme si aspoň pomaškrtili na niečom, čo si bežne počas roka nedoprajeme. Dnešným dňom, ktorý podľa kresťanskej tradície nazývame popolcová streda, však začína pôst.
Každoročný, poctivý pôst má zmysel nielen pre kresťanov, ale pre každého, kto chce napredovať, pretože pôst nie je len o jedle. Jeho podstatou je obrátenie sa a sústredenie sa na podstatné veci života. Tým, že sa dobrovoľne zriekame vecí potrebných pre život (a nemusí to byť len jedlo), ostáva nám čas a priestor, aby sme posilnili svoj vzťah k blízkym a pomáhali iným.
Ponúka sa nám príležitosť pouvažovať nad tým, čoho by sme sa mohli zmysluplne zrieknuť. Pozerania televízie, ak pri nej trávime príliš veľa času? Hrania počítačových hier? Nakupovania časopisov? Zbytočného a prehnaného telefonovania? Rozprávania o ničom? Hlúpeho kritizovania iných? Hundrania? ... Jednoducho čohokoľvek, o čom vieme, že to nepotrebujeme, sme si vedomí, že nás to zahlcuje, že nám to škodí a strácame tým čas na podstatné veci.
Každý človek si svoje miesto pôstu vie nájsť sám. Tak využime tento čas ako možnosť nového začiatku, či už sa to týka zdravšieho životného štýlu, postoja k povinnostiam alebo vzťahu k ľuďom.
Do Veľkej noci budeme možno milo prekvapení nielen my, ale aj naše okolie.