Školský podporný tím

        • Školský psychológ

          Školský psychológ: Mgr. Zuzana Rugalová

          Kontakt:  zuzana.rugalova@zspodle.edu.sk

          Konzultačné hodiny:  v utorok a vo štvrtok: 07:00-15:00, prípadne podľa potreby

           

          • Kto je to psychológ ?

          Psychológ je partnerom pre všetkých účastníkov vzdelávacieho procesu za každých okolností, empatickým poslucháčom, diagnostikom, a poradcom pri riešení problémov, mediátorom pri vyjednávaní a konfrontácii rôznych názorov...

          Hlavným pracovným nástrojom každého psychológa je vzťah dôvery a z neho vyplývajúca mlčanlivosť psychológa. Školský psychológ sa riadi etickým kódexom práce.

          • Čo robí psychológ na škole ?

          Poslanie  psychológa aj na našej škole je pomôcť :

          • vytvárať atmosféru bez stresu, napätia a úzkosti,
          • zlepšovať vzťahy medzi žiakmi navzájom, založené na dôvere, pomoci a kooperácii
          • riešiť problémy vo vzájomnej spolupráci všetkých zainteresovaných strán v systéme školy

          Vo vzťahu k žiakom pomáha riešiť problémy súvisiace s učením ( poruchy učenia, motivácia k učeniu, tréma a strach zo skúšky, nespokojnosť so známkami, zlepšenie spôsobov učenia a i. ) a osobným životom ( problémy s adaptáciou pri nástupe na školu, so začlenením sa do kolektívu, vzťahy s priateľmi, rodičmi, komunikačné ťažkosti a i.)

          Pedagógom pomáha porozumieť žiakom a ich problémom a potrebám. Spolupracuje pri voľbe vhodného prístupu k žiakom s poruchami učenia, správania.

          Psychológ školy je k dispozícii rodičom pri riešení aktuálnych ťažkostí dieťaťa, poskytuje poradenstvo pri výchovných a študijných problémoch.

          Žiakom  8. a 9. ročníka a ich rodičom ponúkame individuálne konzultácie a poradenstvo so zameraním na ďalšiu profesionálnu orientáciu ich dieťaťa, vrátane orientačnej diagnostiky intelektových schopností,  záujmov  i osobnostných dispozícií, a preferencií vo voľbe povolania a pri výbere SŠ. Pokiaľ ste Vy a hlavne Vaše dieťa v ďalšom výbere školy stále nerozhodní, možno Vám výsledky z tejto diagnostiky pomôžu pri ďalšej orientácii (v prípade záujmu sa obráťte na triedneho učiteľa).

           

          Ako v zdraví „prežiť“ učenie na diaľku

          • Milí rodičia, v médiách ste určite čítali množstvo odporúčaní od rôznych zodpovedných orgánov a inštitúcií týkajúcich sa zvládania mimoriadnej situácie. Viacerí z nás sú zmätení, ktoré aplikovať a ako, keď nestíhame ani bežné aktivity. Je to pre každého z nás náročné. Pokúsme sa aktuálne ťažkosti spolu prekonať, aby sme zostali zdraví a zároveň si zachovali nejakú energiu.

          Viacerí odborníci sa v návodoch "ako prežiť" zhodujú v tom, čo by mohlo náš stres v daných dňoch zmierniť:

          Prvé a základné pravidlo:

          “Je v poriadku, keď vám žiadne z odporúčaní nevyhovuje alebo sa nedarí ho dodržiavať. Každý z nás je iný, žiadne odporúčanie nemusí sedieť priamo do vašej situácie, pretože aj tá je jedinečná – Vy ste jedineční. Skúste sa na ne pozrieť ako na inšpiráciu, tip alebo zlepšovák. Skúšajte, modifikujte, prispôsobujte si ho tak, aby to vyhovovalo Vám a Vašej rodine.“

          Možno sa to bude stále opakovať, no každopádne je väčšina naklonená jednému základnému tipu: v období karantény alebo lockdownu je super zabezpečiť všetkým členom doma REŽIM a udržať si ho čo najdlhšie. Dohodnite sa preto v domácnosti na časoch, čo bude kedy a kto vykonávať - vyhnete sa tak deprivácií a úzkosti z chaosu, ktorý by mohol nastať. 

          Prvou zásadnou vecou je, aby mozog dostal ráno informáciu, že nie je voľný deň a začala sa tá produktívna časť  - vyzlečte si pyžamo a oblečte sa do domáceho oblečenia určeného na prácu z domu, resp. na dištančné vzdelávanie. Naraňajkujte sa ako v bežné pracovné dni približne v rovnaký čas a pripravte sa na naplánovanú prácu, ktorú máte v práci, či v škole. Jednoducho, zabezpečte rovnaký systém a režim, aký u vás zaručene fungoval. Nezabúdajte na prestávky, aby ste si nepreťažili organizmus. Predsa je to na nás veľa, keď nemôžeme meniť prostredie a komunikovať priamo s ľuďmi. Môžete zabezpečiť konzumáciu obeda presne v hodinu, na akú ste boli zvyknutí, rutinné prestávky po vykonaných činnostiach, atď. Poobede, kedy končí pracovná časť dňa, by to mohlo vyzerať rovnako ako v režime bez mimoriadnej situácie alebo sa môžete dohodnúť na spoločných aktivitách- hlavne však oddychujte. Psychohygiena je totiž v týchto chvíľach kľúčový pojem. Myslite pozitívne, radujte sa aj z bežných vecí ako to napríklad, že sme zdraví.

          Na úlohy si skúste vyčleniť pravidelný čas počas dňa, aby dieťa vedelo, kedy je čas pracovať a kedy oddychovať. V prípade, že je rozsah domácich zadaní zo školy pre dieťa a našu situáciu doma nezvládnuteľný, vysvetlite to učiteľovi a dohodnite sa na riešení.  

          Rozprávajte sa aj so starými rodičmi. Nie sú pasívnymi objektami, ale rovnako ako Vy a Vaše deti, aj oni situáciu izolácie intenzívne prežívajú a trápi ich. Komunikácia naďalej ostáva dôležitou súčasťou života každého z nás. Ak to aktuálne možnosti nedovoľujú, zaistite cestu, ktorou sa informácie dostanú k rodinným príslušníkom. To isté platí aj o deťoch - dovoľte im komunikovať cez internet so svojimi kamarátmi a spolužiakmi, ak to budú potrebovať. V bežnom dni by strávili veľa času so spolužiakmi v škole a po škole by mali možnosť tráviť čas s kamarátmi pri hrách. Teraz toto všetko nie je možné, preto jediná cesta je využívať výdobytky modernej doby. Dokonca sa môžete stať aj súčasťou videohovorov detí, ak to budú chcieť :) Ak boli deti zvyknuté svoj voľný čas tráviť u starých rodičov, mohlo by im pomôcť, keby aj starí rodičia situáciu vysvetlili. Uistiť ich, že dieťa ľúbia, že sa nehnevajú, a tiež je im smutno. Teraz je však potrebné, aby boli deti a aj oni trpezliví.

          Je Vám táto situácia povedomá ?

          Pravdaže. Nie je to tu prvý krát a mnoho rodičov je už profesionálne ostrieľaných. Teraz však môže prísť na rad problém, čo ak sa dieťa odmieta učiť ?

          Skôr ako sa začnete stresovať, že sa Vaše dieťa odmieta s Vami učiť, je dôležité položiť si zopár otázok: „Ako vyzerá naše učenie?“, „Aký je náš denný režim?“, „Aké potreby má moje dieťa a celá rodina?“

          Tu je zopár tipov odborníkov:

            • Zamyslite sa nad tým, či je Vaše dieťa jedným z tých, ktoré ťažko prijímajú zmenu.

          Ak áno, mohlo by pomôcť prispôsobiť domáci režim tomu školskému alebo aspoň použiť niektoré jeho prvky – rozvrh, prestávky a pod.

            • Prehodnoťte vlastnú úlohu vo vzdelávaní dieťaťa.

          V prvom rade si uvedomte, že rodič nie je učiteľ a ani ním nemá byť. Pre dieťa môže byť problémom vidieť rodiča v inej úlohe, ako v rodičovskej a nemusí ho zo začiatku rešpektovať. Nie je nutné, aby dieťa podávalo výkon ako v škole, a ani aby rodič podával výkon ako učiteľ alebo terapeut.

            • Dôležité je pomenovať nutný základ, ktorý dieťa cez deň musí absolvovať, aby sa jeho mentálna a fyzická kondícia udržala v stabilnom stave.
            • Ak sa v niektorých nevyhnutných aktivitách necítite istí, poraďte sa s odborníkom, ktorý s dieťaťom pracuje v „bežnej prevádzke“.
            • Veľa zo špecifických aktivít sa dá nahradiť aj zjednodušenými alternatívami v domácom prostredí –  napríklad aktivitami v rámci denných rutín.
            • Komunikujte s ostatnými rodičmi. Zistite ako sa darí im a navzájom sa inšpirujte.
            • Ak ste viacdetná rodina, skúste zapojiť do jednotlivých aktivít aj súrodencov. To isté môže platiť aj pre ostatných členov rodiny.
            • Nezabudnite na prestávky a oddych. Na záver každého „vyučovania” si dohodnite malú odmenu – či už prechádzku, niečo dobré na jedenie, hru alebo rozprávku.

          A nebojte sa byť flexibilní. Nie ste v škole, (možno) nie ste v práci, na nič podobné ste nemali školenia, a preto sa riaďte sami sebou a svojimi potrebami. Správne je všetko, čo funguje. 

            • Ak potrebujete nejaký problém podrobnejšie prekonzultovať, máte možnosť využiť možnosť mailovej komunikácie so školskou psychologičkou: zuzana.rugalova@zspodle.edu.sk, prípadne napísať správu na edupage školy na adresu Zuzana Rugalová.
            • Ďalej máte možnosť bezplatne využiť aj psychologické, či špeciálnopedagogické poradenstvo na 0910 234 860 (PO-PIA psychológ) a 0910 361 252 (UT-STR špeciálny pedagóg) na linkáchVÚDPaP-u(Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie) v Bratislave.