• Školský špeciálny pedagóg

• Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Lenka Drgová

Kontakt:  lenka.drgová@zspodle.edu.sk

Konzultačné hodiny:  v utorok: 13:30-14:30, prípadne podľa potreby

Každý žiak má právo na individuálny prístup, na vzdelávanie takými metódami, postupmi a formami, ktoré sú pre neho najlepšie, najprijateľnejšie a zabezpečia jeho maximálne osobnostné a vedomostné napredovanie. V súčasnosti čoraz viac žiakov bez špecifickej pomoci v škole zlyháva.

Hlavnou myšlienkou pri vytvorení inkluzívneho tímu na našej škole bola snaha vytvoriť čo najvhodnejšie a najprijateľnejšie podmienky na vzdelávanie každého žiaka. Členom inkluzívneho tímu našej školy je aj školský špeciálny pedagóg. Jeho pôsobenie vychádza najmä z práv každého, aj znevýhodneného a postihnutého dieťaťa, na kvalitné vzdelávanie a výchovu za súčasného rešpektovania jeho individuality.

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga:

1. Odborná činnosť so žiakom – priama intervenčná práca a s ňou súvisiace činnosti

• zabezpečovanie špeciálno-pedagogickej podpory ( pre žiakov so ŠVVP, pre žiakov so SZP, s poruchami správania
      • reedukačná činnosť
      • podieľa sa na vytváraní, aktualizácii a realizácii IVP žiakov so ŠVVP
      • pomoc pri adaptácii na školské prostredie
      • orientačné vyšetrenie a špeciálno-pedagogická diagnostika, depistáže

2. Preventívna a depistačná činnosť

• vyhľadávanie a identifikácia žiakov so ŠVVP ako aj žiakov nadaných
      • pozorovanie problémových, zaostávajúcich  a rizikových žiakov
      • účasť na zápise detí do prvého ročníka s cieľom identifikovať rizikových žiakov
      • prijímanie nových žiakov a pomoc pri adaptácii

3. Metodicko- odborná činnosť

• koordinuje úpravu učebných materiálov pre žiakov so ŠVVP
      • sprostredkuje informácie o jednotlivých žiakoch ostatným zainteresovaným pedagógom
      • spolupracuje s poradenskými zariadeniami
      • koordinuje prácu asistentov učiteľa a používanie kompenzačných pomôcok, atď.

4. Administratívna a dokumentačná činnosť

• zabezpečuje dokumentáciu žiakov so ŠVVP, atď.

Ako pracuje školský špeciálny pedagóg

Práca so žiakom prebieha ako individuálna práca so žiakom alebo so skupinou žiakov počas predmetu rozvíjanie špecifických predmetov /RŠF,/ a je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Reedukačné aktivity sú prispôsobené individuálne každému žiakovi a zameriavajú sa na oblasti, v ktorých majú žiaci deficity (technika čítania, čítanie s porozumením, rozvíjanie sluchového a zrakového vnímania, priestorovej a pravo-ľavej orientácie, grafomotoriky a jemnej motoriky, rozvíjanie slovnej zásoby a matematických schopností).